<
תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י אנונימית ב - 27/08/2019 10:21:27

היי, אני בטיפול כשנה. אני מטיבעי אדם מופנם שמתקשה לשתף ברגשותיו. הטיפול ידע עליות ומורדות. עד לא מזמן חשתי שלמטפל מאוד אכפת ממני, הוא היה קשוב, אמפתי וסבלני. הוא לא לחץ עליי. הוא היה שולח לי מיוזמתו הודעות ושואל לשלומי. אני מעולם לא שלחתי לו הודעה מיוזמתי, אלא אם כן הייתי צריכה לבטל פגישה. הוא הפסיק לעשות זאת לאחרונה. ואני תוהה מדוע, כי אני בתקופה קשה בריאותית ומוזר לי שהוא לא שואל לשלומי, כפי שנהג לעשות בעבר. ובלי קשר הפגישות האחרונות היו מאוד לא נעימות ואני מקבלת את התחושה שכבר לא אכפת לו יותר. הוא חסר סבלנות, כועס , לא נעים ואני כעת בתקופה מאוד רגישה ואני מאוד פגיעה ואין לי מושג מה גרם לשינוי. הפגישות האחרונות בוטלו. האחת בגלל בעיות בריאות שלי ואת השניה הוא ביטל. כך שנותרתי עם תחושה קשה. אני לא תמיד מדברת בפגישות ויש פגישות שנידמה שהשתיקה היא ניצחית. והוא אפילו לא מנסה להוציא אותי מהשתיקה וזה רק גורם לי להרגיש עוד יותר שלא משנה לו ושלא אכפת לו. ואני כועסת עליו ולעיתים אפילו שונאת אותו. ובאופן ילדותי ממש בא לי לבטל גם את הפגישה הבאה, כי אני כועסת ומרגישה לא מובנת. ולא נעים לי לשוחח על דברים אישיים עם אדם, שאפילו לא בודק לשלומי, למרות שלא נפגשנו 3 שבועות. מאוכזבת מאוד ופגועה , רק רציתי שיהיה אנושי. האין אנושי מזה, רק ציפיתי שישאל מה מצבי הבריאותי. תוהה היכן האנושיות?. מודעת היטב לכך שהקשר ביננו תלוי בדבר, ובאם לא אשלם, לא יהיה קשר. אבל עדיין, למרות הפורמליות, ולמרות הגבולות הנוקשים שיש בטיפול פסיכולוגי, שמעולם לא ניסיתי לחצות אותם, להיפך, אני מעולם לא הצקתי לו. מעולם לא התקשרתי ולא שלחתי הודעה. תוהה האם האנושיות פשוט מתה. האם יש לב פועם במקצוע הזה בכלל. האם אין רק קור ונוקשות וחוקים ומגבלות? היכן החום?, היכן הלב הפועם?, האין הפסיכולוגיה פשטה את הרגל וסופה להיקבר תחת מקצועות אנושיים יותר, בהם המטפלים מביעים יותר עניין ושותפות בחיי המטופלים, כדוגמת אימון אישי, טיפולי גוף נפש. האין סופה של הפסיכולוגיה לפגוע ולפצוע ולאכזב?
    מצטערת על הדברים הקשים שכתבתי. אין מטרתם לפגוע. הם רק מביעים את הכאב שאני חשה.
    *** אין לי מסוגלות לאמר לו את הדברים באופן ישיר. לעיתים הוא אומר שהוא לא מצליח להגיע אליי ואני מבינה שהוא מתוסכל מכך.

תשובה: מתוסכלת מהמטפלת
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 28/08/2019 09:56:11

שלום לך.

אני מבינה את הכאב והעלבון, ואת התסכול והכעס שנובעים מחוסר הבנה לגבי ה"התהפכות" בהתנהגות המטפל.  לצד זאת, אני חושבת שההתמקדות ב"פסיכולוגיה" מרחיקה מהדבר האמיתי- מהעובדה שקרה דבר מה בקשר האישי ביניכם אשר גורם לך כאב רב. במובן זה, אני חושבת שאין דרך לעקוף את הקושי, ושחשוב מאוד שתעלי מול המטפל את תחושותייך. יתכן והיה עדיף שהוא עצמו יעלה מולך את הקושי ויתייחס להתרחשות אך נדמה לי שמאחר והוא לא עושה זאת הבחירה עוברת לידייך- האם להמשיך להיפגע ולכעוס או לנסות להבין מה קורה דרך שיחה ישירה, עם כל הקושי הכרוך בכך. הקשר הטיפולי הוא לא פעם "זירה" בה מתגלמים דפוסי יחסים מורכבים הגורמים למטופל סבל רב בחיים החוץ-טיפוליים ובמובן זה שיח ישיר על הקשר מהווה הזדמנות ייחודית לעבוד על היבטים רגשיים עמוקים ובלתי מודעים. אני מבינה שזה מאוד לא קל ולא אינטואיטיבי עבורך, אך מתקשה לחשוב על דרך אחרת בה ניתן לצאת מהסבך, וללמוד ממנו.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

חגית בר

חגית בר

ראשון לציון
מיכל פרומוביץ

מיכל פרומוביץ

תל אביב - יפו
שני בלסיאנו

שני בלסיאנו

ראשון לציון
יזהר עירון