<
תפריט נגישות
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.

פורום פסיכולוגיה

• נכתב ע"י יאיר ב - 12/08/2024 15:44:46

שלום,

אני מוצא את עצמי לא פעם מפרש סיטואציות ומילים בצורה מוטעית. יכולה להיות כוונה ברורה מאוד של הצד השני ואני משום מה לוקח אותה לפרשנות קיצונית וכתוצאה מכך נוצרים חיכוכים ומריבות. הדבר הזה לפעמים פוגע בצורה משמעותית בצד השני וכמובן גם בי וביכולת שלי ליצור קשרים יציבים וטובים לאורך זמן.
    אשמח להבין איך נוצרת פרשנות כזו שלילית או מה יכול להוביל אותנו לחשוב ולפרש בצורה מוטעית?

תודה.

תשובה: פרשנות מוטעית
    נכתב ע"י ליטל פלג ב - 14/08/2024 09:25:28

שלום יאיר.

ראשית, חשוב וטוב שאתה מזהה את נטייתך לפרשנויות מוטעות ומנסה להבין את מקורן ולנטרל את השפעתן. כולנו נוטים לפרשנויות אוטומטיות ולחשיבה בתבניות קבועות, כאשר אלו מבוססות בדרך כלל על ניסון העבר שלנו, על תפיסתנו העצמית ועל הנטייה להגן על עצמנו. למשל, אדם שחווה נטישות ואכזבות עשוי לפרש כל רמז בדבריו או התנהגותו של האחר כעדות לנטישה מתקרבת הן על סמך ניסיון העבר שלו, הן על סמך תפיסתו העצמית ("אני לא שווה הרבה, קל לוותר עלי") והן כדרך "לצפות מראש את המכה". כפי שאתה עצמך מתאר, נטייה חזקה להכללה ופירושים נוקשים יוצרת קשיים משמעותיים ולכן מומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי בו תוכל לזהות את תבניות החשיבה המפריעות לך, לעבד את מקורן וכך להשתחרר מהשפעתן על חייך וקשריך.

ליטל

אנשי מקצוע ומכונים

אור ויפרבניק

אור ויפרבניק

רחובות
ד"ר עדן וייס שדה

ד"ר עדן וייס שדה

קרית אונו
סמדר ידגר

סמדר ידגר

כפר האורנים
אליה אביקסיס